پرینت در اتوکد

پرینت در اتوکد

اشتراک گذاری مطلب:
لینک کوتاه مطلب
https://selfamooz.ir/?p=8667

در این مطلب می‎خوانید

در این مقاله از سایت سِلف آموز به آموزش کامل نحوه گرفتن پرینت در اتوکد و پنجره Plot میپردازیم. از پرینت برای چاپ نقشه در اتوکد استفاده میشود.

به دو صورت میتوانیم نقشه را چاپ کنیم: 1- به صورت فیزیکی و روی کاغذ 2- به صورت مجازی. در مورد دوم، با تعریف یک پرینتر مجازی و انتخاب آن در قسمت نام پرینتر در پنجره Plot، میتوانیم نقشه را به صورت PDF چاپ کنیم.

اگر میخواهید به صورت کامل با نحوه پرینت گرفتن به صورت گروهی در اتوکد آشنا شوید، میتوانید مقاله رایگان پرینت گروهی در اتوکد را مطالعه کنید.

اگر به آموزشهای دیگر اتوکد علاقه دارید، میتوانید مطالب مختلف و رایگان در زمینه آموزش اتوکد را مطالعه کنید.

همچنین اگر به آموزشهای حرفه ای اتوکد علاقه دارید، میتوانید مطالب مختلف در زمینه آموزش اتوکد را مشاهده کنید.

اجرای پرینت در اتوکد

با روشهای زیر میتوانیم پنجره Plot را ظاهر کنیم:

 • نوشتن دستور Plot در خط فرمان اتوکد
 • نوشتن دستور Print در خط فرمان اتوکد
 • فشردن کلید ترکیبی Ctrl+P
 • فشردن دکمه پرینت در نوار ابزار دسترسی سریع (Qick Access Toolbar)
دستور پرینت در نوار ابزار دسترسی سریع

اجرای پرینت در اتوکد

با روشهای زیر میتوانیم پنجره Plot را ظاهر کنیم:

 • نوشتن دستور Plot در خط فرمان اتوکد
 • نوشتن دستور Print در خط فرمان اتوکد
 • فشردن کلید ترکیبی Ctrl+P
 • فشردن دکمه پرینت در نوار ابزار دسترسی سریع (Qick Access Toolbar)
دستور پرینت در نوار ابزار دسترسی سریع
 • فشردن علامت اتوکد در بالا و سمت راست نرم افزار و انتخاب زیر منوی Print و انتخاب دستور Plot
دستور پرینت در منوی اصلی اتوکد
 • انتخاب دستور Plot از سربرگ Output و پنل Plot
دستور پرینت در سربرگ Output

توضیح قسمتهای مختلف پنجره Plot

از هر طریقی که دستور Plot را اجرا کنیم، باعث ظاهر شدن پنجره Plot میشود. این پنجره، قسمتهای مختلفی دارد که به توضیح آنها میپردازیم:

پنجره Plot در اتوکد

قسمت اول: Page Setup

قسمت Page Setup در پنجره Plot اتوکد

در این قسمت هم میتوانیم تنظیمات جدیدی برای گرفتن پرینت در اتوکد انتخاب کنیم. همینطور تنظیمات پرینتری که قبلاً ساختیم را فراخوانی کنیم. اگر روی قسمت کرکره ای جلوی Name کلیک کنیم، گسترده میشود.

این قسمت چند گزینه دارد که به توضیح آنها میپردازیم:

None

در حالت عادی و وقتی برای اولین بار، این پنجره ظاهر میشود. این گزینه به صورت پیش فرض انتخاب شده است.

Previous plot

اگر قبلاً از این دستور استفاده کرده باشیم و بخواهیم با تنظیمات قبلی پرینت بگیریم، از این گزینه استفاده میکنیم.

Import

اگر بخواهیم تنظیمات پرینتر یک نقشه را وارد نقشه جاری کنیم و نقشه جاری را مطابق با نقشه مورد نظر پرینت بگیریم، از این گزینه استفاده میکنیم. با انتخاب این گزینه یک پنجره باز میشود که میتوانیم یک فایل با پسوند DWG,DWT یا DXF انتخاب کنیم. با انتخاب فایل، پنجره Import Page Setup باز میشود. اگر در این فایل تنظیمات پرینتری موجود باشد، نام آن در قسمت Page setups دیده میشود.

همچنین سایر مشخصات تنظیمات پرینتر در قسمت Details دیده خواهد شد. با تأیید این پنجره تنظیمات پرینتر فایل انتخاب شده به نقشه جاری منتقل میشود.

پنجره Import Page Setups در اتوکد
دکمه Add

بعد از اینکه تمام تنظیمات پرینتر را در پنجره Plot انجام دادیم، روی این دکمه کلیک میکنیم. با کلیک بر روی این دکمه، پنجره Add Page Setup ظاهر میشود.  میتوانیم، نام تنظیمات پرینتر را در این پنجره مشخص کرده و آنرا را تأیید کنیم.

نکته: وقتی تمام تنظیمات این پنجره انجام شد، با زدن دکمه Add اقدام به ذخیره تنظیمات پرینت کنید.

قسمت دوم: Printer/ Plotter

قسمت Printer/plotter در پنجره Plot اتوکد

در قسمت Name میتوانیم نوع پرینتر یا پلاتر را برای چاپ نقشه در اتوکد انتخاب کنیم. دو نوع پرینتر وجود دارد: یکی مجازی که با نصب نرم افزارهایی مانند Adobe Acrobat Reader، به این قسمت اضافه میشود. با انتخاب آن، نقشه به صورت PDF چاپ خواهد شد. دیگری واقعی که با نصب یک پرینتر یا پلاتر، نام آن به این قسمت اضافه خواهد شد و میتوانیم آن را انتخاب کنیم و نقشه ها را روی کاغذ چاپ کنیم.

البته در این قسمت برای تبدیل نقشه به فایل PDF، گزینه هایی وجود دارد. میتوانیم آنها را انتخاب کنیم (مانند AutoCAD PDF یا DWG to PDF).

با زدن دکمه Properties، پنجره Plotter Configuration Editor ظاهر میشود. در این پنجره میتوانیم تنظیماتی در رابطه با پرینتر یا پلاتر انتخاب شده انجام دهیم. در زیر قسمت Properties، پیش نمایشی از محدوده پرینت نشان داده میشود. با زدن تیک گزینه Plot to file، میتوانیم یک فایل با پسوند plt از تنظیمات جاری بگیریم.

قسمت سوم: Paper Size

قسمت Paper size در پنجره Plot اتوکد

در این قسمت میتوانیم اندازه کاغذ را برای چاپ نقشه در اتوکد انتخاب کنیم. در این بخش اندازه های کاغذ با استانداردهای مختلفی وجود دارد که بر طبق نیاز میتوانیم یکی از آنها را انتخاب کنیم.

قسمت چهارم: Number of copies

قسمت Number of copies در پنجره Plot اتوکد

از این قسمت میتوانیم تعداد پرینتی را که میخواهیم بگیریم، مشخص کنیم.

 

قسمت پنجم: Plot area

قسمت Plot area در پنجره Plot اتوکد

در این قسمت میتوانیم محدوده پرینت را انتخاب کنیم. در بخش What to plot، چهار بخش وجود دارد که با انتخاب هر کدام میتوانیم محدوده پرینت در اتوکد را تغییر دهیم.

Display

اگر این گزینه را انتخاب کنیم، فقط همان ترسیماتی که در صفحه میبینیم، پرینت گرفته میشود. مثلاً اگر در یک قسمت نقشه زوم کرده باشیم و بعد اقدام به چاپ نقشه با انتخاب این گزینه کنیم، فقط قسمتی که در مانیتور دیده میشود، چاپ خواهد شد.

Extends

با انتخاب این گزینه تمام ترسیماتی که در فایل داریم چاپ میشود. اگر به محدوده ترسیم اطمینان نداریم، بهتر است این گزینه را انتخاب نکنیم. چون اگر یک ترسیم ناخواسته در قسمتی از نقشه داشته باشیم آن هم چاپ خواهد شد. اگر بخواهیم فقط قسمتی از نقشه چاپ شود، این گزینه برای چاپ نقشه در اتوکد مناسب نیست. برای اطمینان از محدوده ترسیم،

دستور Zoom را اجرا و گزینه Extends را انتخاب میکنیم. هر چیزی که در صفحه میبینیم در پرینت نیز چاپ خواهد شد.

Limits

از این گزینه وقتی استفاده میکنیم که محدوده ترسیم را در صفحه مشخص کرده باشیم. برای مشخص کردن محدوده ترسیم از دستور Limits استفاده میکنیم.

Window

اگر برای اولین بار در فایل جاری از این گزینه استفاده کنیم، به محض انتخاب این گزینه به صفحه ترسیم منتقل شده و با انتخاب دو نقطه، محدوده چاپ نقشه را مشخص میکنیم. در دفعات بعدی با انتخاب این گزینه، یک دکمه در کنار این قسمت قرار میگیرد به نام Window که با انتخاب این دکمه به صفحه ترسیم منتقل شده و میتوانیم محدوده ترسیم را انتخاب کنیم.

 

قسمت ششم: Plot Offset

قسمت Plot offset در پنجره Plot اتوکد

در این قسمت با وارد کردن مقادیر در بخشهای X و Y، میتوانیم نقشه را در فاصله مشخص شده نسبت به نقطه صفر مختصات پرینت کنیم. اگر بخواهیم نقشه چاپ شده در اتوکد با فاصله نسبت به لبه سمت چپ کاغذ چاپ شود، از این گزینه استفاده میکنیم.

اگر بخواهیم نقشه چاپ شده در وسط کاغذ قرار بگیرد، تیک گزینه Center the plot را میزنیم.

نکته: منظور از نقطه صفر مختصات، گوشه سمت چپ و پایین کاغذ میباشد که برای چاپ نقشه در اتوکد، فاصله های X و Y از این نقطه محاسبه میشود.

 

قسمت هفتم: Plot Scale

قسمت Plot scale در پنجره Plot اتوکد

از این قسمت برای وارد کردن مقیاس چاپ نقشه در اتوکد استفاده میکنیم. اگر بخواهیم مقیاسهای تعریف شده را انتخاب کنیم از منوی کرکره ای جلوی Scale، یکی از مقیاسها را انتخاب میکنیم. اگر بخواهیم مقیاس غیر متعارفی را انتخاب کنیم که در منوی کرکره ای بالا نباشد از قسمت پایین Scale، مقیاس مورد نظر را به صورت دستی وارد میکنیم.

مثلاً اگر بخواهیم مقیاس 1 به 50 را وارد کنیم، ابتدا واحد مقیاس (میلی متر یا اینچ) را انتخاب کرده و در قسمت بالا 1 و در قسمت پایین 50 را وارد میکنیم.

اگر بخواهیم نقشه چاپ شده کاملاً متناسب با کاغذ پرینت گرفته شود، تیک گزینه Fit to paper را میزنیم.

نکته: وارد کردن مقیاس و چاپ نقشه با مقیاس، اغلب در نقشه های عمران کاربرد دارد و کمتر در نقشه های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

گزینه Scale lineweigths وقتی فعال میشود که در فضای Layout قرار گرفته باشیم و بخواهیم از فضای Layout پرینت بگیریم. اگر این گزینه را تیک بزنیم، ضخامت خطوط به نسبت مقیاسی که انتخاب میکنیم، تغییر میکند.

نکته: ضخامت خطوط را در پنجره Layer Properties Manager تعیین میکنیم.

اگر بخواهیم مقیاس جدیدی به منوی کرکره ای اضافه کنیم یا مقیاسی را از این قسمت حذف کنیم و کلاً تغییراتی در آن انجام دهیم، با دستور Scalelistedit این کار را انجام میدهیم.

پنجره Edit Drawing Scales در اتوکد

نکته: اگر از این قسمت به بعد در پنجره Plot نبود، فلش پایین و گوشه سمت راست پنجره را زده تا پنجره گسترده شود.

 

قسمت هشتم: Plot style table

قسمت Plot style table در پنجره Plot اتوکد

برای چاپ نقشه در اتوکد به صورت رنگی یا سیاه و سفید از این قسمت استفاده میکنیم. از طریق منوی کرکره ای میتوانیم استایلهای مختلفی را انتخاب کنیم که بر اساس آنها مقدار اشباع رنگها در پرینت را مشخص کنیم.

حال اگر بخواهیم نقشه را به صورت سیاه و سفید چاپ کنیم، باید مراحل زیر را انجام دهیم:

 • از منوی کرکره ای، یکی از استایلها را انتخاب میکنیم و یا با گزینه New یک استایل جدید میسازیم.
 • روی دکمه Edit کنار منوی کرکره ای کلیک کرده تا وارد پنجره Plot Style Table Editor شویم.

این پنجره سه سربرگ دارد که در سربرگ General، اطلاعات عمومی در مورد استایل انتخاب شده میدهد. در سربرگ Table View، اطلاعاتی در مورد نوع، ضخامت، رنگ و … در مورد هر رنگ میدهد. در این سربرگ میتوانیم این اطلاعات را تغییر دهیم و آنها را ویرایش کنیم.

نکته: اگر بخواهیم تنظیمات پرینت را براساس رنگ تغییر دهیم، از این قسمت اقدام به تغییر و ویرایش آنها میکنیم.

در سربرگ Form View همان اطلاعات سربرگ Table View وجود دارد ولی به صورت تفکیک شده میباشد.

پنجره Plot Style Table Editor در اتوکد
 • برای چاپ نقشه در اتوکد به صورت سیاه و سفید ابتدا تمام رنگها را در قسمت Plot styles انتخاب کرده و بعد در قسمت Properties و از قسمت Color، Black را انتخاب میکنیم.
 • در آخر دکمه Save & Close را برای ذخیره تغییرات میزنیم.

به این صورت همه رنگها در پرینت به رنگ سیاه پرینت گرفته میشوند.

نکته: برای انتخاب همه رنگها در قسمت Plot styles، ابتدا Color 1 را انتخاب کرده و بعد به انتهای لیست رنگها یعنی Color 255 پیمایش میکنیم. دکمه Shift را گرفته و Color 255 را انتخاب میکنیم و به این طریق تمام گزینه ها بین دو انتخاب، به حالت انتخاب در می آیند.

 

قسمت نهم: Shaded viewport options

پرینت در قسمت Shaded viewport options در پنجره Plot اتوکد
 • در این قسمت، میتوانیم کیفیت و گرافیک پرینت در اتوکد را انتخاب کنیم.
 • در قسمت Shade plot، میتوانیم نوع گرافیک را برای چاپ نقشه انتخاب کنیم. منظور از نوع گرافیک، حالت سیمی (Wireframe) یا حالت طرح مفهومی (Conceptual) یا … میباشد.
 • در قسمت Quality، میتوانیم کیفیت چاپ نقشه را انتخاب کنیم.
 • در قسمت DPI، مقدار کیفیت چاپ را به صورت دستی وارد کنیم. این بخش وقتی فعال میشود که در بخش Quality، Custom را انتخاب کنیم.

 

قسمت دهم: Plot options

پرینت در قسمت Plot options در پنجره Plot اتوکد

در این قسمت گزینه هایی برای پرینت وجود دارد که با فعال کردن آنها بر روی پرینت گرفته شده تأثیر میگذارد.

Plot in background

با انتخاب این گزینه، عمل پرینت در پس زمینه نرم افزار انجام میشود و روند چاپ نقشه در اتوکد دیده نخواهد شد.

Plot object lineweights

با انتخاب این گزینه، ضخامت خط که در قسمت تعریف لایه ها مشخص کردیم، در پرینت نیز اعمال میشود.

Plot transparency

با انتخاب این گزینه پرینت به صورت ترانسپارانت گرفته میشود. این گزینه را وقتی انتخاب میکنیم که در ترسیم، موضوع شفاف داشته باشیم و بخواهیم در هنگام پرینت به همان شکل گرفته شود.

Plot with plot styles

با انتخاب این گزینه، تمام تنظیماتی که در قسمت Plot Styles اعمال کردیم، در پرینت نیز اعمال میگردد.

Plot paperspace last

این گزینه وقتی قابل دسترس میشود که بخواهیم از فضای Layout پرینت بگیریم. گاهی اوقات در صفحه اصلی اتوکد یک عکس وارد میکنیم و ممکن است در فضای Layout، یک سری ترسیم روی این عکس رسم کنیم. با تیکدار کردن این گزینه ترسیماتی که روی این عکس وجود دارد قابل دیدن میشوند. به تعبیری دیگر، ترسیماتی که در فضای Layout هست در اولویت پرینت قرار میگیرد.

Hide paperspace objects

تعیین میکند که آیا عمل Hide در فضای Layout به موضوعات اعمال شود. این گزینه وقتی قابل دسترس میشود که بخواهیم از فضای Layout پرینت بگیریم. تأثیر این گزینه فقط در پیش نمایش نشان داده میشود نه در فضای Layout.

Plot stamp on

وقتی این گزینه را فعال کنیم، یک دکمه کنار گزینه ظاهر میشود که با کلیک روی این دکمه پنجره Plot Stamp باز خواهد شد و میتوانید با تیکدار کردن گزینه های مختلف در این پنجره مثل نام نقشه، تاریخ، آدرس نقشه در سیستم و …، این مشخصات را در پرینت قرار دهیم.

Save changes to layout

با فعال کردن این گزینه تمام تغییرات در فضای Layout نیز اعمال میشود.

 

قسمت یازدهم: Drawing orientation

پرینت در قسمت Drawing orientation در پنجره Plot اتوکد

در این قسمت تعیین میکنیم که چاپ نقشه در اتوکد به صورت افقی (Portrait) یا عمودی (Landscape) گرفته شود. اگر تیک گزینه Plot upside-down را فعال کنیم، پرینت به اصلاح سر و ته گرفته میشود.

 

قسمت دوازدهم: دکمه Preview

با زدن این دکمه، پیش نمایشی از پرینت نشان داده میشود.

 

قسمت سیزدهم: دکمه Apply to Layout

با زدن این دکمه تمام تنظیمات این پنجره، ذخیره میشود تا اگر در دفعه های بعد خواستیم پرینت بگیریم، نیاز به تنظیم دوباره نداشته باشیم.

باکس دانلود فقط زمانی نمایش داده می‌شود که وارد شده باشید.

ابتدا وارد شوید.

مقالات مرتبط

14 پاسخ

 1. سلام یک سوال
  در قسمت لی اوت تنضیمات نوع گرافیککه غیر قابل تغییر هست. و در تنظیمان خود هر لایه هم رویwireframe گذاشته شده ولی در زمان پرینت گرفتن خودبخود هیدن چاپ میگیره از موضوعاشکال از چیه؟

   1. فایل سه بعدی هستش در سه نما کل موضوع رو بجای اینکه wireframeبگیره به حالت هیدن چاپ میکنه هیدن نوع نمایش shadeهستش نه خطوط

    1. سلام
     روی فایل سه بعدی در لایوت ذوبار کلیک کنید. وقتی اینکار رو بکنید یه سربرگ جدید به اسم Drawing View editor به ریبن اضافه میشه.
     از این سربرگ و در قسمت Appearance میتونید حالت گرافیک مدل سه بعدی رو عوض کنید.

 2. سلام، وقت بخیر، ببخشید من یک سوال دارم برای من وقتی میخوام از قسمت (آیکون منو) یک قطعه را وارد کنم سربرگ (foot print) میاد و هر چقدر گزینه هاشو میزنم تغییری نمی کنه، لطفا راهنمایی کنید چی کار کنم؟

 3. سلام من سوالی داشتم. در قسمت plot style من گزینه monochurme رو انتخاب میکنم اما در قسمت form view هیچ رنگی نیست که تغییرش بدم فقط یک کلمه style 1 نوشته شده و هیچ کاریش نمیشه کرد. من پرینت سیاه سفید میخوام اما همه چیز رو رنگی میگیره. چکار باید بکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کردن