آموزش رایگان برنامه نویسی در اتوکد
۲۰ مهر

اگر بخواهیم اسکریپت نویسی در اتوکد را تعریف کنیم بهتر است آنها را برنامه‏‎هایی ساده برای انجام کارهایی شگفت انگیز بنامیم.

مثلاً اگر بخواهیم با دستور Line، یک مربع ترسیم کنید که طول هر کدام از اضلاع آن ۵۰ میلی‏متر باشد باید به ترتیب زیر عمل کنید:

ابتدا یک فایل Notepad باز کنید و در خط اول آن Line را بنویسید (دستوری که می‏‎خواهید اتوکد با آن عملی را انجام دهد) و بعد مختصات ترسیم را وارد کنید و در انتها، Close را بنویسید (چون می‏‎خواهید ترسیم بسته باشد). بعد از نوشتن کلمه Close حتماً دکمه Enter را فشار دهید تا به خط بعد منتقل شوید (این کار برای این است که در اسکریپت نویسی، اتوکد، Enter را به معنی خروج از دستور یا تمام شدن یک مرحله از ترسیم در نظر می‏‎گیرد).

آموزش رایگان برنامه نویسی در اتوکد

بعد از نوشتن برنامه آنرا با پسوند SCR ذخیره کنید.

حال برای فراخوانی برنامه، کلمه Script را در خط فرمان اتوکد بنویسید و در پنجره باز شده، به آدرسی که فایل اسکریپت را ذخیره کرده‎اید بروید و روی آن دو بار کلیک کنید.

به محض اجرای برنامه به صفحه اتوکد برمی‏‎گردید و خواهید دید که ترسیم انجام شده است.

حال به جای Line کلمه Pline را بنویسید و نتیجه را ببینید.

اسکریپتی که در بالا نوشتید مربع را به صورت مختصات مطلق ترسیم می‎‏کند. اگر بخواهید مربع را به صورت مختصات نسبی ترسیم کنید، باید به شکل زیر بنویسید:

آموزش رایگان برنامه نویسی در اتوکد

همچنین می‏‎توانید از چند دستور در یک اسکریپت استفاده نمایید. مثلاً اگر بخواهید در وسط مربعی که ترسیم کردید، یک دایره به قطر ۳۰ میلی‏متر ترسیم کنید. اسکریپت آن به صورت زیر خواهد شد:

آموزش رایگان برنامه نویسی در اتوکد

برنامه‎های نوشته شده در مقاله و همچنین PDF مقاله را می‎توانید از لینک‏‎های زیر دریافت کنید

دیدگاه بگذارید