خودآموز نرم افزارهای طراحی مکانیکی و گرافیکی

لینک جدول اکسل به اتوکد

لینک جدول اکسل به اتوکد

در این مقاله رایگان از سایت سِلف آموز، به توضیح کامل و قدم به قدم نحوه لینک جدول اکسل به اتوکد میپردازیم. همچنین می آموزیم که چگونه قسمتی از جدول اکسل را در اتوکد وارد کنیم و با تغییر جدول اکسل (قسمتی یا تمام آن)، جدول وارد شده در اتوکد نیز تغییر کند و اطلاعات وارد شده در اتوکد به روز رسانی شود.

اگر به آموزشهای دیگر اتوکد علاقه دارید، میتوانید مطالب مختلف و رایگان در زمینه آموزش اتوکد را مطالعه کنید.

همچنین اگر به آموزشهای حرفه ای اتوکد علاقه دارید، میتوانید مطالب مختلف در زمینه آموزش اتوکد را مشاهده کنید.

نکته: برای استفاده راحتتر از این مقاله، فایلی که در زیر قرار داده شده است را دانلود و از آن استفاده کنید. این فایل شامل فایل اکسلی است که در این مقاله از آن استفاده میکنیم.

فایل اکسل مورد نیاز مقاله

روشهای لینک جدول اکسل به اتوکد

۳ روش برای اتصال اکسل به اتوکد وجود دارد و با هر ۳ روش به نتایج مشابهی دست پیدا میکنیم. ولی روش سومی که در ادامه آنرا آموزش میدهیم به مراتب بهتر و قدرتمندتر از ۲ روش قبلی میباشد.

این روش به علت اینکه جدیدتر از ۲ روش اول است، هماهنگی بیشتری با اتوکد دارد.

روش اول لینک جدول اکسل به اتوکد : Copy & Paste

در این روش که متداولتر از ۲ روش دیگر است، قسمتی از جدولی که در اکسل مورد نیاز است را انتخاب کرده و کلید ترکیبی Ctrl+C را میزنیم و بعد در فایل اتوکد که میخواهیم، آنرا Paste میکنیم.

بعد از Paste کردن در فایل اتوکد، باید نقطه درج جدول را مشخص کنیم.

بعد از انتخاب نقطه درج، پنجره OLE Text Size ظاهر میشود که میتوانیم در آن نوع فونت و اندازه نوشته را تعیین کنیم.

لینک جدول اکسل به اتوکد

بعد از تأیید این پنجره، جدول اکسل در فایل اتوکد قرار میگیرد و دقیقاً مانند جدول اکسل است.

برای ویرایش این جدول کافی است که روی جدول در AutoCAD دوبار کلیک کنیم. با دوبار کلیک روی جدول، نرم افزار اکسل باز میشود و میتوانیم مقادیر جدول یا قسمتهای مختلف آنرا (شامل رنگ نوشته، رنگ پشت نوشته، سایز نوشته و …) تغییر دهیم. بعد از اعمال تغییرات و ذخیره، تغییرات مورد نظر بر روی جدول اعمال میشود.

نکته: با این روش دیگر نیازی به فایل اولیه اکسل نداریم و جدول وارد شده در اتوکد، در خود فایل ذخیره میشود. با این روش فقط جدول اکسل را وارد اتوکد میکنیم و اتصالی بین اکسل با اتوکد برقرار نمیشود.

روش دوم لینک جدول اکسل به اتوکد : روش OLE Object

این روش یک روش قدیمی برای اتصال اکسل به اتوکد میباشد. در این روش هم میتوانیم جدول مورد نظر اکسل را به اتوکد لینک کنیم و هم میتوانیم بین اکسل و اتوکد اتصالی برقرار نباشد.

در این روش مانند روش قبل، جدول وارد شده مثل یک جدول اکسل میباشد.

نحوه اجرای روش OLE Object

دو روش برای وارد کردن اطلاعات از اکسل به اتوکد ، از این طریق وجود دارد:

 • نوشتن دستور Insertobj
 • انتخاب دستور OLE Object از پنل Data در سربرگ Insert

هر کدام از روشهای بالا را که اجرا کنیم، پنجره Insert Object ظاهر میشود.

لینک جدول اکسل به اتوکد

با انتخاب دکمه Create New، میتوانیم یک فایل جدید از هر نوعی که نرم افزار آن در سیستم ما نصب است، ایجاد کنیم.

با انتخاب دکمه Create from File و زدن دکمه Browse، میتوانیم مسیر فایل مورد نظر (این فایل میتواند از هر نوعی باشد) را برای اتصال انتخاب کنیم.

اگر تیک گزینه Link را بزنیم، ارتباط اکسل به اتوکد کاملاً برقرار میشود و با هر تغییری در فایل اکسل، تغییرات در جدول وارد شده به اتوکد نیز اعمال میشود.

اگر تیک گزینه Display As Icon را بزنیم، میتوانیم جدول وارد شده به اتوکد را به صورت یک آیکن وارد کنیم. اگر آیکن خاصی مد نظرمان بود، میتوانیم با زدن دکمه Change Icon، آیکن مورد نظر را انتخاب کنیم.

در قسمت Result نیز توضیحاتی در مورد گزینه های انتخاب شده در پنجره Insert Object داده میشود.

بعد از انتخاب قسمتهای مورد نظر و با تایید این پنجره، جدول مورد نظر به اتوکد وارد شده و میتوانیم از آن استفاده کنیم.

حال اگر دو بار روی جدول در اتوکد کلیک کنیم یا جدول اصلی را در نرم افزار اکسل باز کنیم و آنرا تغییر دهیم و در انتها آنرا ذخیره کنیم، تمام تغییرات در فایل اتوکد، اعمال میشود.

نکته:  اگر بخواهیم هر تغییری که در فایل اصلی میدهیم در جدول وارد شده به اتوکد نیز اعمال شود، حتماً تیک گزینه Link را میزنیم.

لینک جدول اکسل به اتوکد

روش سوم لینک جدول اکسل به اتوکد : دستور Data Link

این روش که از اتوکد ۲۰۰۸ به بعد به قابلیتهای اتوکد اضافه شده است، یک روش بسیار مناسب برای اتصال اکسل به اتوکد است.

در این روش مانند دو روش قبل خود جدول اکسل وارد محیط ترسیم اتوکد نمیشود و داده های مورد نظر به صورت جدول مخصوص اتوکد (دستور Table) وارد محیط ترسیم اتوکد میشود.

نحوه اجرای دستور Data Link

به ۲ روش میتوان دستور Data Link را اجرا کرد:

 • نوشتن دستور Datalink در خط فرمان
 • انتخاب دستور Data Link از پنل Linking & Extraction در سربرگ Insert

با هر کدام از روشهای بالا این دستور را اجرا کنیم، پنجره Data Link Manager ظاهر میشود.

لینک جدول اکسل به اتوکد

اگر تیک گزینه Preview را بزنیم، بعد از انجام تمام مراحلی که در ادامه توضیح میدهیم، پیش نمایشی از جدول مورد نظر در این قسمت نشان داده میشود.

در قسمت Detail نیز بعد از انجام مراحل، اطلاعاتی در مورد جدول مورد نظر نمایش داده میشود.

در قسمت Links، تمام لینکهایی که در این فایل و با این روش ساخته شده است نمایش داده میشود. اگر روی گزینه Create a new Excel Data Link کلیک کنیم، پنجره Enter Data Link Name ظاهر میشود و میتوانیم یک نام برای لینک مورد نظر وارد کنیم.

بعد از تأیید این پنجره، پنجره New Excel Data Link ظاهر میشود.

در قسمت File و در قسمت Browse for a file یک فایل اکسل که در سیستم وجود دارد را انتخاب میکنیم. بعد از انتخاب فایل این پنجره گسترده تر میشود و گزینه های بیشتری به آن اضافه میشود.

فلش سمت راست و پایین این پنجره را میزنیم تا پنجره به طور کامل گسترده شود و بتوانیم از تمام قسمتهای آن استفاده کنیم.

لینک جدول اکسل به اتوکد

قسمت اول: File

لینک جدول اکسل به اتوکد

در قسمت Browse for a file میتوانیم یک فایل را انتخاب کنیم و یا با زدن دکمه کنار این قسمت یک فایل که قبلاً در سیستم ذخیره شده را انتخاب کنیم تا فایل مورد نظر برای اتصال اکسل به اتوکد آماده شود.

در قسمت Path type سه گزینه وجود دارد:

گزینه Full Path: از مسیر کامل فایل مشخص شده در قسمت Browse for a file، از جمله فهرست اصلی و همه زیر مجموعه هایی که حاوی فایل اکسل انتخاب شده هستند، استفاده میکند.

گزینه Relative Path: از مسیر فایل نسبت به فایل ترسیم جاری برای ارجاع فایل اکسل استفاده میکند. برای استفاده از مسیر نسبی، فایل حتماً ذخیره شده باشد.

گزینه No Path: فقط از نام فایل لینک شده برای ارجاع استفاده میکند.

قسمت دوم: Link options

لینک جدول اکسل به اتوکد

در این قسمت میتوانیم شیت و محدوده مورد نظرمان را از فایل اکسل برای درج در فایل اتوکد انتخاب کنیم.

Select Excel sheet to link to: از منوی کرکره ای موجود در این قسمت میتوانیم شیت مورد نظرمان که در فایل اکسل است را انتخاب کنیم.

Link entire sheet: با انتخاب این گزینه تمام سلولهای استفاده شده در شیت انتخابی، به صورت جدول، وارد فایل اتوکد میشود.

Link to a named range: این قسمت زمانی فعال میشود که در فایل اکسل قسمتی را به عنوان Named Range تعریف کنیم.

Link to range: با انتخاب این گزینه و وارد کردن محدوده ای که مد نظر داریم، محدوده انتخاب شده به صورت جدول و برای اتصال اکسل به اتوکد وارد فایل اتوکد میشود.

قسمت سوم: Cell contents

لینک جدول اکسل به اتوکد

در این قسمت میتوانیم نحوه وارد کردن محتوای سلولهای اکسل را برای اتصال اکسل به اتوکد را انتخاب کنیم.

Keep data formats and formulas: با انتخاب این گزینه همه فرمتها و فرمولهای داخل سلولها حفظ شده و به همان صورت وارد فایل اتوکد میشود. این گزینه از فرمتهای وابسته پشتیبانی میکند.

Keep data formats, solve formulas in Excel: فرمتهای داده، وارد فایل اتوکد میشود و داده ها از فایل اکسل محاسبه میشود.

Convert data formats to text, solve formulas in Excel: اگر در اکسل، داده ها فرمول داشته باشند، محاسبه میشوند و به متن تبدیل میشوند.

اگر گزینه Allow writing to source file انتخاب شود، میتوانیم با دستور Datalinkupdate، هر تغییری که در فایل اصلی اکسل ایجاد میشود، در جدول وارد شده به فایل اتوکد نیز اعمال شود و جدول وارد شده را به روز رسانی کنیم.

قسمت چهارم: Cell formatting

لینک جدول اکسل به اتوکد

اگر گزینه Use Excel formatting انتخاب شود، جدول اکسل به همان صورتی که در فایل اصلی (فایل اکسل) هست وارد فایل اتوکد میشود، ولی اگر این گزینه انتخاب نشود فرمتی که در پنجره Table، هنگام وارد کردن جدول از اکسل به اتوکد انتخاب میشود، اعمال خواهد شد.

Keep table updated to Excel formatting: اگر این گزینه را انتخاب کنیم، هر تغییری که در فایل اصلی داده شود، با دستور Datalinkupdate در جدول وارد شده در فایل اتوکد نیز اعمال خواهد شد.

Start with Excel formatting, do not update: با انتخاب این گزینه، فرمت مشخص شده در اکسل وارد فایل اتوکد میشود ولی اگر بعد از وارد کردن در فایل اصلی (فایل اکسل) تغییراتی دهیم، آن تغییرات با دستور Datalinkupdate به روز رسانی نمیشود.

بعد از انجام تنظیمات مورد نظر پنجره را تأیید میکنیم. با تأیید پنجره New Excel Data Link، به پنجره Data Link Manager بازمیگردیم و خواهیم دید که در قسمت Links یک لینک جدول اضافه شده است.

لینک جدول اکسل به اتوکد

این پنجره را نیز تأیید میکنیم.

خواهیم دید که هیچ اتفاقی نمی افتد. برای اینکه جدول مورد نظر را در محیط اتوکد وارد کنیم، باید از دستور Table استفاده کنیم.

وارد کردن جدول از اکسل به اتوکد

برای وارد کردن جدول از اکسل به اتوکد ، بعد از استفاده از دستور Data Link، باید از دستور Table استفاده کنیم. این دستور برای درج جدول در اتوکد میباشد و قابلیتهای بسیار زیادی دارد.

چون قصد ما از استفاده از این دستور فقط وارد کردن جدول از اکسل به اتوکد است، بنابراین از توضیح این دستور صرف نظر کرده و در یک مقاله دیگر به طور کامل استفاده از این دستور را توضیح خواهیم داد و فقط قسمتهایی از این دستور را که برای وارد کردن جدول نیاز داریم، توضیح میدهیم.

دستور Table را اجرا میکنیم. وقتی پنجره Insert Table ظاهر شد، از قسمت Insert option، گزینه From a data link را انتخاب میکنیم و از منوی کرکره ای زیر آن، Data Link مورد نظر را انتخاب کرده و یا با استفاده از دکمه کنار آن و از طریق پنجره Data Link Manager، جدول مورد نظر را انتخاب میکنیم.

لینک جدول اکسل به اتوکد

بعد از انتخاب جدول مورد نظر، پنجره Insert table را تأیید میکنیم. به محض تأیید این پنجره، جدول ظاهر میشود و با حرکت کرسر، حرکت میکند. برای درج جدول در محیط اتوکد، یک نقطه را انتخاب میکنیم.

تغییر در جدول لینک شده در اتوکد

اگر روی جدول کلیک کنیم و آنرا به حالت انتخاب درآوریم، خواهیم دید که یک علامت زنجیر و یک قفل در کنار کرسر ظاهر میشود و به معنی این است که این جدول به مرجعی دیگر لینک میباشد (لینک اکسل به اتوکد برقرار میباشد) و نمیتوان به صورت دستی آنرا تغییر داد. البته تغییر به صورت دستی برای جدولی که از جای دیگر لینک شده، کاری غیر منطقی میباشد.

لینک جدول اکسل به اتوکد

اگر بخواهیم تغییری در جدول ایجاد کنیم، باید فایل اصلی (فایل اکسل) آنرا تغییر دهیم و بعد از تغییر آنرا ذخیره کنیم و ببندیم.

وقتی به اتوکد بازگردیم، یک بالن در گوشه نرم افزار ظاهر میشود مبنی بر اینکه تغییراتی در جدول مورد نظر داده شده است. اگر روی لینک آبی رنگ این بالن کلیک کنیم، جدول به روز رسانی خواهد شد.

لینک جدول اکسل به اتوکد

اگر این بالن به هر دلیلی بسته شد و یا نخواستیم از طریق این بالن، جدول را به روز رسانی کنیم، میتوانیم با دستور Datalinkupdate عمل به روز رسانی را انجام دهیم.

PDF مقاله را میتوانید از لینک زیر دریافت کنید:

دریافت مقاله لینک جدول اکسل به اتوکد

امتیاز این مطلب
به این مطلب چند ستاره میدید
[جمع امتیازات: 2 میانگین: 5]
رسول محمدی

رسول محمدی هستم. رشته تخصصیم نقشه کشی و طراحی صنعتی هست. مقاله‎ و آموزش‏ هایی در رابطه با نرم افزارهای طراحی مکانیکی تهیه می کنم و در اختیار علاقمندان قرار می دم.

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   مجید پاسخ

   ممنون خیلی عالی بود

    رسول محمدی پاسخ

    سلام.
    خواهش میکنم
    خوشحالم که مورد استفادتون واقع شد.

  مزایای ثبت نام در سایت
  4 ساعت آموزش رایگان اتوکد و کتیا
  اطلاع از تخفیف‎های سایت
  آموزش و مقالات رایگان در ایمیل شما
  خبرنامه
  با عضویت در خبرنامه از جدیدترین اخبار سایت مطلع شوید