خودآموز نرم افزارهای طراحی مکانیکی و گرافیکی

Attributeها در اتوکد چه هستند؟

Attributeها در اتوکد چه هستند

در این مقاله رایگان توضیح خواهیم داد که Attributeها در اتوکد چه هستند و کاربرد آنها چیست. از Attributeها با نام ویژگی یا صفات نیز یاد می‏ شود و میتوان از آنها برای اختصاص ویژگیها و صفات در بلوکها یا به تنهایی در نقشه استفاده کرد.

اگر به آموزشهای دیگر اتوکد علاقه دارید، میتوانید مطالب مختلف و رایگان در زمینه آموزش اتوکد را در اینجا مطالعه کنید.

همچنین اگر به آموزشهای حرفه ای اتوکد علاقه دارید، میتوانید مطالب مختلف در زمینه آموزش اتوکد را اینجا مشاهده کنید.

در اتوکد، یک Attribute، برچسب یا تگی است که داده ها را به یک بلوک وصل میکند. داده هایی که ممکن است در یک Attribute موجود یاشد، عبارتند از: تعداد قسمتها، قیمتها، نظرات و ….

تصویر زیر بلوک “صندلی” را با ۴ ویژگی نشان میدهد: نوع، تولید کننده، مدل و هزینه. از آنجا که برچسبها به عنوان متغیر تنظیم شده اند، میتوانیم برای هر مرجع بلوک درج شده، اطلاعات خاصی درباره هر نمونه اضافه کنیم.

اطلاعات Attributeهای استخراج شده از یک نقشه میتوانند در یک فایل اکسل یا پایگاه داده برای تهیه لیست قطعات یا صورت حساب مواد (Bill of Material) استفاده شوند. میتوانیم بیش از یک Attribute را با یک بلوک مرتبط کنیم، به شرط آنکه هر Attribute دارای یک برچسب متفاوت باشد.

مشخصات یک Attribute

 • یک برچسب منحصر به فرد که Attribute را با نام مشخص میکند.
 • اعلانی که هنگام وارد کردن بلوک در فایل نمایش داده میشود.
 • مقدار پیش فرض که اگر یک مقدار متغیر در اعلان وارد نشود، استفاده میشود.

اگر قصد داشته باشیم اطلاعات Attribute را برای استفاده در قسمتهایی از لیست استخراج کنیم، ممکن است بخواهیم لیستی از برچسبهای Attributeهای ایجاد شده را نگه داریم. اگر بخواهیم یک فایل الگوی Attribute بسازیم، به این اطلاعات برچسب نیاز خواهیم داشت.

توجه: در هنگام ایجاد Attributeها حتماً دقت کنیم که برچسبهای مشخصه دارای نامهای منحصر به فرد هستند. ویرایشگر پیشرفته Attribute، هر برچسب تکراری را به رنگ قرمز نمایش میدهد. برچسبهای تکراری هنگام استخراج داده (Data Extraction) یا در صورت استفاده از آنها در بلوک دینامیک، مشکلاتی ایجاد میکنند.

حالتهای Attribute

حالتهای Attribute، رفتار Attribute موجود در بلوکها را کنترل میکنند. مانند:

 • آیا یک Attribute در نقشه قابل مشاهده یا نامرئی است. یک Attribute نامرئی نه در نقشه نمایش داده میشود و نه پرینت گرفته میشود. با این حال، اطلاعات Attribute در فایل نقشه ذخیره میشود و میتواند برای استفاده در یک برنامه پایگاه داده به یک فایل استخراج ارسال شود.
 • این که آیا یک Attribute ثابت یا متغیر است. هرگاه بلوکی را در نقشه وارد کنیم که دارای یک Attribute متغیر باشد، از ما خواسته می شود داده هایی را برای ذخیره در بلوک وارد کنیم. بلوکها همچنین می توانند از Attributeهای ثابت استفاده کنند که مقادیر آنها تغییر نمی کند. Attributeهای ثابت هنگام وارد کردن در بلوک، پیغامی نمیدهند.
 • Attribute را می توان نسبت به بقیه بلوک جا به جا کرد. می توانیم بدون استفاده از تعریف مجدد بلوک، از گیره (Grip) استفاده کنیم. برای جلوگیری از این حرکت میتوانیم موقعیت Attribute را نسبت به سایر موضوعات موجود در بلوک قفل کنیم.
 • این Attribute یک Attribute تک خطی یا چند خطی است. برخلاف Attributeهای تک خطی (که محدود به ۲۵۵ کاراکتر هستند)، Attributeهای چند خطی گزینه های قالب بندی پیشرفته ای را ارائه می دهند.

توجه: هنگامی که یک نقشه در یک محصول مبتنی بر اتوکد (۲۰۰۷ و قبل از آن) ذخیره می شود، یک Attribute چند خطی به چندین Attribute تک خطی تبدیل می شود. اگر فایل نقشه در نسخه جدیدتر باز شود، Attributeهای چند خطی بازیابی می شوند.

حالتهای Attribute را میتوانیم در پنجره Attribute Definition و در قسمت Mode تغییر دهیم.

Attributeها را به بلوکها وصل کنیم

پس از ایجاد یک یا چند Attribute، وقتی آنها را تعریف میکنیم و یا آنها را در یک بلوک قرار میدهیم، تمام Attributeها را با انتخاب کردن یکباره به یک بلوک وصل میکنیم.

برای استفاده از چند Attribute در کنار هم، آنها را تعریف کرده و سپس در همان بلوک قرار میدهیم. به عنوان مثال، می توانیم Attributeهای دارای برچسب “Type”، “سازنده”، “Model” و “Cost” را تعریف کنیم و سپس آنها را در بلوکی به نام CHAIR قرار دهیم.

ترتیب انتخاب Attribute به همان صورتی است که در هنگام تبدیل بلوک آنها را انتخاب کرده ایم (هر کدام را زودتر انتخاب کرده باشیم، بالاتر قرار میگیرد). با این حال، اگر از حالتهای انتخاب کلی موضوعات به صورت چپ به راست یا راست به چپ برای انتخاب Attribute استفاده کرده باشیم، ترتیب اعلانها برعکس نظمی است که در آن Attribute را ایجاد کرده ایم. با استفاده از پنجره Block Attribute Manager میتوانیم ترتیب Attributeها را نسبت به زمانی که آنها را به بلوک تبدیل میکنیم، تغییر دهیم.

پنجره Block Attribute Manager در اتوکد

با استفاده از دستور Battorder در محیط ویرایشگر بلوک میتوانیم ترتیب اعلان Attributeهای موجود در آن بلوک را تغییر دهیم.

پنجره Attribute Order در اتوکد

استفاده از Attribute بدون اتصال آنها به بلوک

Attributeهای مستقل نیز میتوانند ایجاد شوند. پس از مشخص شدن Attributeها، نقشه را ذخیره میکنیم. از فایل ذخیره شده میتوانیم در نقشه های دیگر استفاده کنیم و آنها را در نقشه های دیگر وارد کنیم. هنگام درج نقشه حاوی Attribute از ما برای مقادیر Attributeها سوال میشود.

منبع

PDF این مقاله را میتوانید از لینک زیر دریافت کنید:

مقاله Attributeها در اتوکد چه هستند

امتیاز این مطلب
به این مطلب چند ستاره میدید
[جمع امتیازات: 1 میانگین: 5]
رسول محمدی

رسول محمدی هستم. رشته تخصصیم نقشه کشی و طراحی صنعتی هست. مقاله‎ و آموزش‏ هایی در رابطه با نرم افزارهای طراحی مکانیکی تهیه می کنم و در اختیار علاقمندان قرار می دم.

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

  مزایای ثبت نام در سایت
  4 ساعت آموزش رایگان اتوکد و کتیا
  اطلاع از تخفیف‎های سایت
  آموزش و مقالات رایگان در ایمیل شما
  خبرنامه
  با عضویت در خبرنامه از جدیدترین اخبار سایت مطلع شوید